Корисні статті
Особливо для батьків

Забуті туристичні місця України. Червоноград

Категорія: Ми мандруємо

 
Про одну таку «пропажу» на Тернопільщині і піде мова: про Червоноград (не потрібно плутати з шахтарським містом Червоноград, що на Львівщині). Деякі віддають перевагу назві Червоногород. Сперечатися з приводу правильного варіанту не варто, оскільки населений пункт не позначений ні на одному атласі світу. Але саме сюди щорічно приїжджають з різних куточків країни і зарубіжжя тисячі туристів і відпочиваючих. Багато туристичних фірм включають в свої тури відвідини замкових руїн і високого в рівнинній частині України 16-метрового Джурінського водоспаду. Хто тут був - дорогу не забуде. А ось знайти це місце самостійно нелегко.

Червоногорадській замок, пережив не одне турецьке нашестя. Тепер це будівля з новомодними кам'яними терасами, літніми салонами, балконами і балюстрадами. Кімнати мебльовані скромно, але елегантно. Широкі сходи ведуть від парадного входу повз клумби до прикрашеного фонтанами італійського парку. Навіть там, серед тополь, акацій і дубів, чутна бурхлива мова водоспаду на річці Джурін. Легенда говорить, що русло потоку колись змінили підступні турки, щоб прискорити капітуляцію захисників фортеці. Поряд із замком - костьол -  Вознесіння Діви. Інтер'єр храму прикрашають старі фрески, пам'ятні таблиці ще з 1618 року.

 Щоб увічнити пам'ять про предків, господарі будують сімейний мавзолей на горі, сусідній із замковою. Гелена Понінська, невтішна в своєму горі мати, що втратила сина і дочку, встановлює в мавзолеї пам'ятник, виконаний геніальним данцем Бертелем Торвальдсеном. У 1846 році княгиня Гелена, що вирішила присвятити себе благодійності, відкриває в Червонограді монастир Сестер Милосердя, черниці якого займалися вихованням сиріт і опікою над хворими.

Остання з власників резиденції над Джуріном, княгиня Марія Любомірська, прагнула підтримувати замок у належному стані. Та хіба змогла одна жінка протистояти арміям Першої світової, які проходили по цій території, не жаліючи на своєму шляху нічого? Зникнення самого поселення - сумний наслідок подій 60-річної давнини. Жорстоке ХХ сторіччя зіштовхнуло в незбагненний ненависті два народи, які століттями жили пліч-о-пліч в цьому придністровському краю. На півдні Тернопільщини в результаті тих трагічних подій зникло з лиця землі не одне поселення.  Саме у лютому 1945 року було знищено польське село Червоноград, яке пізніше зникло і з географічних карт.

Сьогодні біля самих замкових стін функціонує  дитячий табір «Ромашка». У 2003 році поряд з'явилися ченці Української автокефальної православної церкви - будується чоловічий монастир. Незграбний барак під сяючим на сонці дахом з жерсті виглядає серед руїн чужорідним тілом. Підходи до башт оберігає дерев'яний хрест.

По вихідним декілька кілометрів дороги-узвозу до залишків замку паляться пилом: машини їдуть одна за одною. Тернопільські, хмельницькі, франківські, київські, чернівецькі номери. Далі – намети, шашлики...

За матеріалами: www.soloitalia.ru

7 жовтня, 2009
0 коментарів
Ваша скарга
 
 
Останні коментарі
клас я усі вправи зробила за 1 хв
екзотичні фрукти користь якщо правильно вживати
Корисна стаття з порадами на цю тему є у 1-ому номері україномовного психологічного журналу Експеримент http://spe.org.ua/experyment/
Зареєструйтесь або увійдіть